مقایسه

مهم ترین نکات در باغداری زمستانه

مهم ترین نکات در باغداری زمستانه

مبارزه زمستانه باغات
بسیاری از آفات گیاهی زمستان را بصورت تخم یا حشره کامل روی درختان یا زیر پوشته درختان سپری می کنند (مانند تخم شته زرشک، حشره کامل و پوره های بالشک پسته، شته ها و سپردارهای درختان میوه هسته دار، کنه های درختان هسته دار و دانه دار و…) لذا سمپاشی زمستانه در اوایل اسفند ماه (دو هفته قبل از بیدار شدن درختان) میتواند نقش مهمی در کنترل اینگونه آفات داشته باشد.

ترکیب سم مورد استفاده : روغن ولک ۷۵۰ سی سی و سم اتیون ۷۵ سی سی در ۲۰ لیتر آب شیرین  

روشهای تشخیص روغن ولک تقلبی

  • اگر چند سی سی روغن ولک در یک لیوان آب حل کنید و حدود نیم ساعت در محلی ثابت بماند نباید لایه ای از روغن روی آن تشکیل شود

  • اگر کمی روغن ولک را روی پوست صورت یا پشت دست بمالید در معرض آفتاب نباید باعث سوزش پوست شود.

یخ آب زمستانه یا آبیاری غرقابی یک روز قبل از اینکه دمای هوا به سرمای قابل توجهی (کمتر از صفر درجه سانتیگراد) برسد در از بین بردن بسیاری از تخمها ، لاروها و حشرات کامل تاثیر بسیار زیادی دارد، ضمن اینکه بسیاری از بیماریهای قارچی و باکتریهای هم کنترل نسبی می شود.

غرقاب کردن خاک درختان منجر به یخ زدن سطح خاک شده و مانع از تنفس کرم‌ها و آفات می‌شود. بعلاوه باعث بهبود خواص فیزیکی  و ایجاد تخلخل در خاک میشود .

بهداشت باغ

جمع آوری میوه های ریخته شده در سطح باغ ، کاه و کلش ، برگهای خزان شده ، چوب های پوسیده ، بقایای علف های هرز و هرگونه مواد آلی دیگر نیز بسیاری از آفات را از بین می برد زیرا بسیاری از آفات در زیر همین بقایا و مواد آلی و یا در داخل آنها زمستان گذرانی می کنند توصیه میگردد مواد جمع آوری شده در محل مناسبی به کود های آلی تبدیل و پس از طی پروسه تبدیل به کمپوست مجددا به خاک باغ برگردد.

سوسک جوانه خوار یا سرشاخه خوار پسته

بهترین راه مبارزه با این آفت هرس شاخه های آلوده و اضافی پسته در آذر ماه است که بصورت کپه کپه در داخل باغ گذاشته شود و در اوایل اسفند ماه جمع آوری و سوزانده شود.

هرس زمستانه باغات

بهترین زمان هرس زمستانه از اواسط بهمن ماه تا اواخر بهمن ماه است به شرط اینکه یخبندان نباشد. جای هرس مخصوصا در شاخه های قطورتر با چسب باغبانی یا همان چسب پیوند پوشانده شود.

استفاده از تنه پوش یا رنگ تنه درخت

جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی و همچنین خسارت سرمای شدید پوشش تنه درختان با چتایی و غیره کار مناسبی می باشد و یا استفاده از رنگ تنه بخصوص برای درختان پسته و هسته داران ضروری می باشد. ضمنا محلهای زخم تنه را با آب آهک ۴۰ درصد میتوانید ضدعفونی نمایید.

کود دهی و اصلاح بافت خاک

فصل زمستان بهترین زمان برای اصلاح خاک و کوددهی می باشد. قبل از هر چیزی جهت تعیین نوع کود مورد نیاز و میزان مصرف آن، انجام نمونه برداری اصولی از خاک و آب در آبان و آذر ماه و انجام آزمایشات مربوطه بسیار مهم و ضروری است . بهترین نوع کوددهی زمستانه شیارکود در مسیر آبیاری و دور از تنه درخت هر دو سال یکبار می باشد عمق شیار ها ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر کافی است . کودحیوانی را قبلا بپوسانید یا بوسیله محلول EM آن را تبدیل به کمپوست نمایید و در شیار بریزید سپس کود شیمیایی را به میزان توصیه شده در روی کود حیوانی بریزید و با لایه ای از خاک آن را بپوشانید. جهت ضدعفونی کود حیوانی قبل از مصرف آن را با مقدار ۵۰ کیلوگرم گردگوگرد یا همان گل گوگرد مخلوط نمایید. دقت نمایید درختان زرشکی که سال بعد سال باردهی آنها است را در زمستان فقط مقداری کود سولفات پتاسیم داده و سالهایی که سال بعد سال غیربارده زرشک می باشد کود زمستانه استفاده نمایید.

کود سبز

یعنی کاشت بذر منداب یا جو در مهر ماه و برگردان کردن آن در فروردین ماه نقش مهمی در اصلاح بافت خاک دارد و هر ۳ کیلو گرم علوفه سبز آن برابر با یک کیلوگرم کود حیوانی می باشد

یک سوم مقدار مورد نیاز کود اوره را در اسفند ماه بصورت سرک همراه با آبیاری به درختان بدهید. و در اسفند ماه همزمان با تورم جوانه ها با کود فروت ست (اوره+روی+بر) درختان را محلول پاشی نمایید.

کودهای شیمیایی مورد استفاده در زمستان طبق آنالیز خاک

سولفات پتاسیم + فسفات دی آمونیوم یا سوپر فسفات+ سولفات آهن + سولفات روی + سولفات منگنز + اسید بوریک (در آب و خاک شیرین) + گوگرد بنتونیت دار (در آب و خاک شور) + سولفات منیزیم (در اراضی شیرین)+ سولفات مس

باغ ویلا مشهد سروستان 

 

مطالب مرتبط

کاشت گل و گیاه در فصل بهار

بهار فصل جان گرفتن طبیعت است؛ جانی دوباره....

ادامه خواندن

ویلاهای شهرکی و مستقل

ویلا شهرکی و مستقل ویلا شهرکی به ویلاهایی گفته...

ادامه خواندن

طراحی استخر در محوطه ویلا

طراحی استخر در منازل مسکونی و ویلا دارای تنوع بسیار...

ادامه خواندن
MahanVilla.com